Rehabilitacja po COVID jak długo trwa i na czym polega?

Fizjoterapia po COVID po przebyciu choroby, robi się ona potrzebna pośród osób, które miały związek z wirusem. Długotrwałe dolegliwości, takie jak duszności, złe samopoczucie czy uczucie ciągłego zmęczenia, mogą dotyczyć osób, które przeszły zakażenie SARS-CoV-2. Komplikacje po COVID-19 mogą trwać nawet przez rok od zakażenia. Rehabilitacja po COVID jest ważna do jak najszybszego pozbycia się niepokojących objawów, dlatego im wcześniej zostanie podjęta fizjoterapia po COVID , tym lepiej dobrane techniki leczenia. Niezwykle kluczowe jest także niebagatelizowanie objawów, gdyż w wielu wypadkach mogą się one wzmacniać z okresem, zamiast ustępować. Osoby, które przeszły COVID-19, a dalej borykają się z poważnymi objawami, powinny rozważyć podjęcie fizjoterapii. Fizjoterapia po COVID powinna być dopasowana do swoich potrzeb każdego chorego, ponieważ objawy mogą się różnić w zależności od osoby. Dlatego też|też wcześniejsza konsultacja z fizjoterapeutą jest kluczowa, aby stworzyć spersonalizowany plan leczenia także rehabilitacji. Rehabilitacja po COVID zawiera szereg różnych zabiegów, z których niektóre cieszą się większą popularnością ze względu na ich skuteczność i korzyści dla pacjentów. Oto kilka popularnych sposobów stosowanych w ciągu fizjoterapii po COVID:
Rehabilitacja po COVID – zabiegi fizykalne: Zabieg te obejmują: leczenie prądem, laseroterapię i terapię falą uderzeniową. Leczenie prądem może posłużyć w obniżeniu dyskomfortu i polepszeniu krążenia krwi i limfy. Laseroterapia może przyspieszyć proces leczenia i redukcję stanu zapalnego. Terapia falą uderzeniową potrafi być efektywną formą w leczeniu bólu mięśniowo-szkieletowego i zwiększeniu procesu regeneracji tkanek.


2. Treningi relaksacyjne: W ramach rehabilitacja po COVID ważne są również treningi relaksacyjne, które mają na celu redukcję stresu, polepszenie samopoczucia i regulację pracy układu oddechowego. Metody takie jak joga, trening autogenny Schultza czy technika głębokiego oddychania mogą przynosić ulgę w chorobach połączonych z przewlekłym stresem i zwiększać ogólną kondycję psychiczną i fizyczną pacjenta.
3. Fizjoterapii po COVID – terapia manualna: jest następną popularną techniką używaną w terapii po COVID-19. Polega ona na zastosowaniu nowych metod manualnych przez rehabilitanta w celu polepszenia zakresu ruchu, zminimalizowania napięcia mięśniowego i zmniejszenia dyskomfortu. Terapia manualna może obejmować techniki mobilizacji stawów, masaż tkanek głębokich i rozwijanie mięśni, i wszystko to przeprowadzane jest zgodnie z indywidualnymi potrzebami chorego.
Wszystkie te techniki mogą być skuteczne w rehabilitacja po COVID , jednakże ostateczny wybór pakietów zabiegów powinien być uzgodniony z rehabilitantem, który dostosuje terapię do indywidualnych potrzeb i stanu zdrowia pacjenta. Kluczowe jest także systematyczne monitorowanie postępów i dopasowanie planu fizjoterapii w miarę potrzeb.