Microdiscektomia czym jest korzystnie się na nią decydować jak prezentuje się zabieg?

Microdiscektomia jest więc mało inwazyjny zabieg chirurgiczny, który ma za zadanie zniwelować objawy bólu pleców. Jego obowiązkiem jest zmniejszenie bólu nerwów na kręgosłup. Microdiscektomia jest wielokrotnie robionym według statystyk zabiegiem operacyjnym. Używa się do jej zrealizowania mikroskopu, dzięki któremu potrafimy szybko wyciąć zniszczony krążek międzykręgowy. Microdiscektomia służy nie tylko zlikwidowaniu bólu pomiędzy kręgowych, ale również zlikwidowaniunapięcia w obszarze kończyn dolnych. Microdiscektomia jest zabiegiem szybkim i rzadko przynosi ze sobą powikłania, gdyż lekarz nie ingeruje głęboko w układ kostno-mięśniowy. Mikrodiscektomia stanowi formę stosowanych często metod laparoskopowych. Mikrodiscektomia jest wykonywana w znieczuleniu ogólnym pod całkowitą narkozą.

Pacjent kładzie się wygodnie na boku, gdzie robione są badania z podaniem kontrastu, które dokładnie określają miejsce zabiegu. Najczęściej wykorzystuje się tutaj rezonans magnetyczny lub tomografię komputerową. Mikrodiscektomia polega na zrobieniu nacięcia skóry około 2-3 cm. Następnie mięśnie odbiegające od kręgosłupa są odciągane, aby lekarz miał dostęp do struktur kostnych. Po dostaniu się do kanału kostnego chirurg wycina zniszczony dysk czy przepuklinę. Zabieg nie trwa długo maksymalnie 2h, gdzie w pierwszej dobie chory zostaje postawiony do pozycji| stojącej. Następnej doby najczęściej wychodzi się już do domu. Mikrodiscektomia https://med-coach.pl/filmy/microdiscektomia-maly-zabieg-duze-wyzwanie-dla-terapeuty-i-pacjenta/274 jest faktycznie zabiegiem bezinwazyjnym, a ryzyko powikłań to raptem kilkanaście procent. Chory może ból i mieć kłopoty z chodzeniem. Może też pojawić się ból w czasie leżenia.
Microdiscektomia wykonywana jest najczęściej:

  • lędźwiowego zespołu korzeniowego
  • osłabienia napięcia mięśniowego w stopach lub podudziach
  • zaburzenia czucia w kończynach dolnych

Microdiscektomia jak prezentuje się rehabilitacja?
W okresie pierwszych 3 tygodni należy pójść do fizjoterapeuty. Te pierwsze tygodnie są najistotniejsze. Najdoskonalszym wyjściem jest tutaj seria krioterapii, która minimalizuje opuchliznę i zminimalizuje ból. W czasie fizjoterapii po microdiscektomia zalecane są też elektrostymulację, ćwiczenia rozciągające, czy różnego typu treningi powiązane z utrzymaniem odpowiedniej postawy lub chodzenia. Zalecane są także mobilizacja opony twardej rdzenia kręgowego, treningi bierne rozciągające mięśnie stawu biodrowego
Microdiscektomia a nawroty czy zdarzają się często? Jak każdy zabieg niesie ze sobą ryzyko, ze po jakimś okresie dyskomfort może powrócić. Ale według opinii dotyczy to jakieś 10% wszystkich operowanych. Dzieje się to kiedy twój dysk może ponownie wypaść do kanału kręgowego. W czasie zabiegu nie wszystkie części dysku mogły pozostać usunięte.
Microdiscektomia a powikłania.
Jak każdy zabieg ponosi ze sobą powikłania, które mogą wystąpić w okresie zabiegu. Utrata krwi, reakcja alergiczna na znieczulenie cz takie, które są bezpośrednio powiązane z – microdiscektomia:

  • uszkodzenie korzenia nerwowego (do 8% przypadków);
  • uszkodzenie worka oponowego
  • infekcje bakteryjne w czasie zabiegu lub po nim.