Microdiscektomia czy jest ona popularna?

Microdiscektomia polega na mało inwazyjnym operacji kręgosłupa, jaki posiada zniwelować dyskomfort w jego zakresie. Jest jedną spośród najczęściej wykonywanych zabiegów. Używa się do niej mikroskop operacyjny, by otrzymać jak najogromniejsze powiększenie. Microdiscektomia polega na odciążeniu ucisku na korzeń nerwowy. To właśnie w główniej liczbie on przyczynia się za odczuwanie bólu pleców przez chorego. Używa się ją, gdy nastąpiło znaczne przemieszczenie krążka międzykręgowego do kanału kręgowego oraz nie ma szansy jego zniwelowania nowymi formami. Microdiscektomia może być robiona prywatnie w cenie około 12 tysięcy za zabieg. Na NFZ jest również robiona jednak okres czekania może okazać się bardzo długi. Microdiscektomia to głównie dolegliwości powiązane z przepukliną krążka międzykręgowego stworzone są przede wszystkim naciskiem na korzenie nerwowe oraz rdzeń kręgowy. Ze względu na rodzaje przepukliny możemy wyróżnić 3 zasadnicze stopnie:

 • protruzja
 • ekstruzja
 • sekwestracja

Ból, który czują chorzy może przynosić duży dyskomfort. Zwiększa się on podczas wysiłku czy kichania. Pojawiający się wzrost ciśnienia w jamie brzusznej, może powodować nacisk na nerw oraz cierpienie. Microdiscektomia na czym polega zabieg.? Wykonywana jest ona w znieczuleniu ogólnym. Pacjent nie jest świadomy co się z nim dzieje. Oddycha za pomocą respiratora, ponieważ wszystkie mięśnie są wiotkie. Specjalista robi niewielkie nacięcie około 2 cm. Mikrodiscektomia polega na wyeliminowaniu fragmentu jądra miażdżystego, zwanego potocznie dyskiem. Czas całej operacji jest różny. Zazwyczaj operacja trwa około 2 h. W kluczowej dobie po operacji pacjent jest stawiany na nogi, a w kolejnej dobie wypisywany do domu. Microdiscektomia https://med-coach.pl/filmy/microdiscektomia-maly-zabieg-duze-wyzwanie-dla-terapeuty-i-pacjenta/274 – przepuklina krążka a leczenie farmakologiczne? Wszelkie leki winnym być przepisywane pod kontrolą doktora. Istotne jest by, korzystać również a tabletek rozkurczowych. Jednak pamiętajmy jeżeli dyskomfort staje się szczególnie intensywny to powinniśmy pomyśleć o operacji.

Lekcja dobrego unoszenia towarów jak np zakupu będzie w tym wypadku niezbędna. Przedmioty powinny być unoszone tylko przy wyprostowanym kręgosłupie. Powoduje to ciągłe rozproszenie sił działających na kręgosłup oraz zapobiega nierównomiernemu uciskowi. Microdiscektomia kiedy powinno się przeprowadzić operacje:

 • ulokowanie przepukliny w zasięgu kręgosłupa lędźwiowego i ucisku na korzeń nerwowy;
 • zaburzenia odczuwania w kończynach dolnych, jakie są wywołane systemem korzeniowym na tle wypukliny krążka międzykręgowego,
 • osłabienie funkcji motorycznej mięśni raty bądź podudzia,
 • upośledzenie funkcji pęcherza moczowego,
 • zaburzenia wypróżniania,

Microdiscektomia jak każdy zabieg choć ttrochę inwazyjny może nieść ze sobą komplikacje. Do najliczniejszych należą:

 • infekcja,
 • uszkodzenie korzenia nerwowego,
 • uszkodzenie worka oponowego,
 • dyskopatia nawrotowa,

Microdiscektomia czy warto pójść na zabieg. Na 100% tak, gdyż często ból może skutkować na zakłócenia w tradycyjnym życiu.