Fizjoterapia po endoprotezie biodra ile trwa i po jakim czasie pacjent powraca do siebie?

Fizjoterapia po endoprotezie biodra jest niezmiernie istotna i pożądana, bez niej pacjent nie wróci do zdrowia bardzo szybko. Fizjoterapia po endoprotezie biodra należy wyjaśnić czym jest najpierw zabieg. Kwalifikuje się on do zabiegów chirurgicznych, w którym następuje zastąpienie kości biodrowej i panewki sztucznym implantem. Fizjoterapia po endoprotezie biodra polega na zasadzie stosowania zasadniczo z fizykoterapii, do której możemy dodać:

  • zwiększenie siły fizycznej
  • polepszenie ruchomości stawów
  • rozciągnięcie przykurczy
  • polepszenie sprawności i całkowitej kondycji pacjenta

Na samym początku już kolejnego dnia po operacji stosuje się już fizjoterapia po endoprotezie biodra. Kolnym kluczowym krokiem jest nauka poruszania się o kulach. Po operacji pacjent chodzi o balkoniku, później o 2 kulach a po 2/4 miesiącach po operacji kule może odstawić i próbować rozpocząć chodzić samodzielnie .Wbrew pozorom nie jest to oczywista sprawa. Fizjoterapia po endoprotezie biodra w pierwszej dobie zalecane jest przeprowadzanie łatwych kroków wahadłowych. Ćwiczenia wykonuje się 3-4 razy na dzień w serii powtórzeń około 10-12. Po pierwszej dobie fizjoterapia po endoprotezie biodra polega na pionizacji pacjenta i rozpoczęciu zadań jak unoszenie nogi itp. Gdy już opuśćmy szpital następuje dalsza fizjoterapia po endoprotezie biodra. Po powrocie do domu fizjoterapia po endoprotezie biodra powinna odbywać się pod okiem fachowca, który zadba o dobra postawę. Ważne jest też wzmacnianie mięśni nogi, ale ćwiczenia muszą być przeprowadzane codziennie i w umiejętny sposób. Zauważalny jest tu czas w jakim zaczniemy robić ćwiczenia.

Fizjoterapia po endoprotezie biodra będzie intensywniejsza jak ćwiczenia rozpoczniemy od razu. Często pacjenci boją się ich robienia ze względu na bólu, jednak fizjoterapeuta pomoże nam dostosować zakres zadań do własnych możliwości. Należy pamiętać, aby parę dni po operacji zachować zdrowy rozsądek i nie forsować się za bardzo.
Fizjoterapia po endoprotezie biodra chodzenie o balkoniku, a kiedy o kulach?
Pierwsze parę tygodni po operacji niestety jesteśmy zmuszeni opierać swój ciężar organizmu na balkoniku, który ułatwi nam się. Fizjoterapia po endoprotezie biodra na balkoniku powinna być dopóki póki nie wrócą nam siły i stabilność. Następnie lekarz poleci nam przejście na 2 kule i rozpoczęcie nauki schodzenia po schodach. Dla pań zdrowych nie stanowi to kłopotu jednak u pań po takich zabiegach często jest to wyjątkowo ogromny wysiłek, nie tylko fizyczny, lecz przede wszystkim psychiczny. Pokonanie własnych słabości może niestety chwilę trwać. Fizjoterapia po endoprotezie biodra i umiejętność poruszania się nie należy do przyjemnych. Na początku musisz podpierać się poręczy i stawiać stopę wyłącznie na jeden stopień , a następny dokładać drugą. Przenigdy nie rób tegoż na przemian Twój organizm nie jest jeszcze na to gotowy. Czas fizjoterapia po endoprotezie biodra to jakieś 4 miesiące. Ale u niektórych może trwać krócej. Ważne jest byśmy się do wymagań eksperty i ćwiczyli systematycznie.