Wczesna rehabilitacja po udarze kiedy jest ją prawidłowo zacząć?

Rehabilitacja po udarze jest niezmiernie poważną sprawą, żeby jak najszybciej zacząć terapię osób po udarze. Od niej uzależnione jest bowiem kiedy i w jakim stopniu chory powróci do dawnej sprawności. Udar jest trzecim pod względem zgonów po raku i chorobach układu krążenia. Postrzegamy jak mnóstwo osób ma z nim do czynienia. Dlatego wczesna rehabilitacja po udarze winna być rozpoczęta możliwe jak najszybciej pod okiem doświadczonych rehabilitantów. Za udar w większości przypadków odpowiada zwężenie żył w mózgu, które ograniczają dopływ krwi i zaburzają główne role życiowe. Rehabilitacja po udarze to przywrócenie chorego do formy przed chorobą. W zależności co zostało uszkodzone, doktor zaleca serie ćwiczeń. Potrafią one obejmować motorykę (paraliż lub niedowład, zaburzenia równowagi), zaburzenia poznawcze (pamięć, uwaga). Pacjent zwykle przestaje być jednostką samodzielną i jest skazany na współpracę rodziny. Wczesna rehabilitacja po udarze winna być zastosowana jak prędko, kiedy stan chorego na to pozwoli. Rehabilitacja po udarze możemy wyróżnić 3 etapy:

  • 1.Wczesna rehabilitacja po udarze – krok pierwszy – czas profilaktyki funkcjonalnej. W tym momencie chory przebywa w szpitalu. Okres jej trwania bywa różny, przeważnie jest to od 1 do trzech tygodni.
  • 2. Rehabilitacja po udarze – krok kolejny to rekonwalescencja. Są tutaj wprowadzenie ćwiczenia, aby pacjent mógł jak prędko powrócić do sprawności przed chorobą. Trwa on bardzo różnie od 2 miesięcy nawet do roku.
  • 3. Rehabilitacja po udarze – etap trzeci tzw środowiskowy. Trwa on bardzo długo ponieważ choćby do kilkunastu lat. Polega na terapii w czynnościach wykonywanych przed chorobą

Wczesna rehabilitacja po udarze rezultaty:

  • skala i lokalizacji zniszczenia mózgu w konsekwencji udaru,
  • stanu chorego przed udarem,
  • od kiedy zaczyna się rozpocznie rehabilitacja i fizjoterapia,
  • współpraca ze strony rodziny.

Bardzo dobrą metodą jest rehabilitacja po udarze w apartamencie.

Wiadomo, że najatrakcyjniejszą pomoc otrzyma on w określonych ośrodkach, ale z różnych przyczyn nie każdy z nas może na to sobie pozwolić. Dlatego wczesna rehabilitacja po udarze w apartamencie winniśmy przygotować środowisko i niezbędny sprzęt, tak żeby pacjent, mógł codziennie powtarzać ćwiczenia. Szczególnie cenne jest ponadto ponowne rozwijanie umiejętności robienia podstawowych, prostych czynności, takich jak ubieranie się lub mycie. Ważnym aspektem rehabilitacji poudarowej pozostaje bowiem odbudowanie u chorego poczucia wolności. Jeśli pacjent wymaga niezbędnej pomocy możemy też zatrudnić rehabilitanta który co parę dni będzie robił zadania. Ważne jest, aby rutyna była jego codziennością Indywidualne ubieranie się, kąpiel wszystko to co była w stanie robić przed udarem. Liczy się, że tylko 30% osób po udarze odzyskuje pełną swobodę, natomiast jeśli fizjoterapia u nas była bardziej przydatna ten procent na pewno byłby ogromniejszy. Zatem tak znaczące jest żeby rehabilitacja po udarze była przystępna dla wszystkich na znacznym szczeblu.